HESI A2: Basic Math Skills (Quiz 3) Welcome to your HESI A2 Practice Quizzes. Note: We designed Five (5) sets of practice quizzes for this Domain. Each set has 25 questions. Domain 2 (quiz 3): Basic Math Skills. (30 questions) Please click NEXT to start your Free HESI Practice Quizzes right away. Best of Luck! 1. Which of the following sets contains fractions that are equivalent to one another? 2/3 , 4/6 , 8/12 3/4 , 4/6 , 8/12 2/3 , 8/12, 3/6 3/4 , 2/3 , 8/12 None 2. Convert 3 5/6 into an improper fraction. 23/6 18/6 35/6 5/6 None 3. The Smith family needs 5.6 cups of sugar for their famous cookie recipe. If they currently have 3.89 cups of sugar, how many more cups of sugar do they need? 1.71 cups 3.89 cups 2.71 cups 3.67 cups None 4. 5/7 ÷ 3 1/4 20/91 15/28 1 9/28 2 9/28 None 5. Joseph walked for 1 1/2 miles in the morning, 2 2/3 miles at lunch, and 1 3/5 miles in the evening. How many miles did Joseph walk in total? 6/20 5 23/30 4 6/10 1 10/60 None 6. Charlie takes 6 1/3 gallons of water for his 2 day camping trip. He uses 2 2/5 gallons of water on the first day. How much water does Charlie have left on the second day? 3 1/2 gallons 3 14/15 gallons 4 1/2 gallons 4 gallons None 7. 7/9 * 5/3 4 1/9 1 8/27 11 2/3 2 8/27 None 8. What is 24/56 in simplest form? 3/56 3/7 12/28 2/28 None 9. Convert 0.82569 into a fraction. 82,569/10,000 1/82,659 1/82 82,569/100,000 None 10. Subtract 4/5 − 1/2 1 3/10 1 3/10 4 1/2 None 11. June has 2 1/2 liters of orange juice in her fridge. If she pours the orange juice into 1/2 liter cups, how many cups will she fill up? 1 1/4 5/2 2 5 None 12. 5 3/5 + 7 2/3 13 4/15 12 5/8 12 4/15 10 1/5 None 13. Convert 6 4/5 into a decimal. 6.4 6.08 6.5 6.8 None 14. Mozie buys 6 cans of soda for $12.90. How much would Mozie pay for 8 cans of soda? $16.10 $12.80 $15.75 $17.20 None 15. Convert 12/20 into a decimal. 6.0 0.06 0.6 0.12 None 16. Convert 0.7 into a percent. 7% 77% 0.70% 70% None 17. There are 600 students in a school. If 30% of the students speak Spanish, how many Spanish speakers are in the school? 60 people 240 people 30 people 180 people None 18. Susan paid $270 for 20 pencil sets. What is the price of one pencil set? $13 $7.40 $13.50 $250 None 19. What is 54% of 6? Round to the nearest tenth. 5.43 3.24 3.2 5 None 20. How many millimeters are there in 50 inches? 127 mm 1270 mm 19.7 mm 197 mm None 21. 172.35 grams(g) are equal to _____ kilograms (kg). 1723.5 17,235 1.7235 0.17235 None 22. 5:12 = x:36 What is the value of x? x = 7.2 x = 12 x = 15 x = 3 None 23. 32.4 is 20% of what number? 16.2 648 162 6.48 None 24. How many ounces are there in 8 pounds? 128 ounces 0.004 ounces 0.5 ounces 16 ounces None 25. How many ounces are there in 8 pints? 64 ounces 32 ounces 128 ounces 1 ounce None 26. Joe fills up a bucket with 1,422 milliliters of water. How many cups of water does Joe fill the bucket with? 6 cups 48 cups 7 cups 337,014 cups None 27. 212 is what percent of 848? 0.25% 25% 1797.8% 4% None 28. Convert 94.64 degrees Fahrenheit to Celsius. 202.35 34.8 64.64 76.9 None 29. The length of Tommy’s garden is 144 inches. What is the length of Tommy’s garden in yards? 4 yards 48 yards 5,184 yards 12 yards None 30. The average weight of an American woman is 170.6 pounds. What is this weight in kilograms? (Round the weight to the nearest tenth of a kilogram if necessary). 77.5kg 76kg 77.6kg 375.32kg None 1 out of 30 Time is Up! Time's up